czwartek, 4 maja 2017

Co wspomaga rozwój mowy niemowlaka
Pewnie tak jak każda mama z niecierpliwością czekam, aż moje dziecko powie pierwsze "mama".  Na razie zadowala mnie prawdopodobnie bezwiednie wypowiadane "niam" kiedy dostaje łyżeczkę swojego ulubionego obiadku. Po wizycie u logopedy dowiedziałam się, że na rozwój mowy niemowlaka mamy wpływ od samego początku jego życia - nawet tego w brzuchu mamy. Mówienie go brzucha sprawia, że dziecko poznaje intonacje naszego głosu i się  z nim osłuchuje. To dlatego po urodzeniu warto się z nim przywitać. Ono nie wie jak wyglądamy, ale po tonie głosu potrafi rozpoznać, że to ktoś bliski jest teraz z nim.  

 Co pomaga dziecku w rozwoju mowy?

1. Rozmowy i czytanie książek
Warto mówić do dziecka od dnia jego narodzin - w ten sposób osłuchuje się ono z językiem, poznaje jego brzmienie i intonację. Warto więc do dziecka mówić poprawnie i normalnie czyli bez zbytniego zdrobniania i "dziubdziania". Warto na to uczulić szczególnie dziadków i starsze pokolenie rodziny, które uwielbia mówić "a telaz dzidzia dostanie mlećko".  Nie ma jednak nic złego w mówieniu trochę wyższym śpiewnym  tonem i rozciąganiu głosek. W ten sposób maluch będzie potrafił je lepiej wyłapać. Warto czytać już takiemu maluchowi. U nas sprawdzają się książeczki dzwiękonaśladowcze i kolorowe bajeczki z krótkimi wierszykami. Dzięki temu możemy uczyć się mówić poprzez zabawę. Kto z nas nie lubił wyliczanki "Idzie kominiarz po drabinie"? Całus na koniec wprawi malca we wspaniały humor i zachęci do dalszej zabawy.


2. Kontakt twarzą w twarz i łagodny ton
Niemowlaki uwielbiają nas naśladować, stroić miny, wystawiać język. Kiedy malec widzi co robimy z ustami  będzie próbował nas naśladować. Kiedy dziecko może obserwować nasz szeroki uśmiech to... odwzajemni się tym samym. Jest to wspaniałe ćwiczenie mięśni twarzy. Ponieważ często jeździmy pociągiem to jest to wspaniały czas na takie zabawy. Maluch leży w wózku, a ja stojąc nad nim mogę stroić dziwne miny i opowiadać mu co się dzieje. Dobra zabawa gwarantowana i czas podróży szybciej mija.

3. Powtarzanie i naśladowanie
Częste powtarzanie tych samych słów ułatwia zapamiętywanie. Wspaniałym czasem na takie ćwiczenia jest czas zmiany pieluchy na przewijaku. Opowiadam dziecku co właśnie robię i czego dotykam "to jest twoja nóżka, śliczna mała nóżka. Teraz podnoszę nóżkę do góry i wkładam pieluszkę..."
Warto także naśladować dźwięki, które wydaje nasze dziecko, powtarzać je, odpowiadać na jego zaczepki. Przecież rozmowa to nie nasz monolog ale dialog między dwoma osobami.

4. Śmiech dobry na wszystko
Maluchy uwielbiają się śmiać. Warto znaleźć sposób aby je do tego stanu doprowadzać jak najczęściej. U nas rewelacyjnie sprawdza się głaskanie po boczkach - córka ma łaskotki. Także wszelkie wygłupy w naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta daje jej powody do szczerego i radosnego śmiechu.

5. Odpowiednia łyżeczka
Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że wybór odpowiedniej łyżeczki do karmienia niemowlaka jest tak trudnym i ważnym zadaniem.  Sposób podawania pokarmów wpływa na rozwój aparatu mowy, kształtowanie się mięśni i... już na tym etapie wpływa na kształt zgryzu niemowlaka. Ważne jest aby łyżeczka była odpowiedniej wielkości i jak najbardziej płaska. W ten sposób nie wlewamy pokarmu do buzi niemowlaka ale pozwalamy mu samemu go ściągać. Jest to także wspaniałe ćwiczenie dla języka!


Warto też pamiętać, że aby maluszek zaczął dobrze mówić to przede wszystkim musi... dobrze słyszeć! Nasze dziecko długo nie reagowało na nasze słowne zaczepki więc postanowiliśmy skontrolować jego słuch. Na szczęście wszystko jest w porządku.  Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości to warto iść naszą droga i upewnić się, że z uszami malca jest wszystko dobrze. A profilaktycznie polecam nie narażać dziecka na hałas. Mogą w tym pomóc choćby słuchawki wygłuszające dla dzieci. Ponieważ wybieraliśmy się na wesele przyjaciółki to kupiliśmy takie u EciPeci i myślę, że dobrze spełniły swoją rolę. Dziecko nie było przebodźcowane i zdenerwowane z powodu zbyt dużego natężenia dźwięku.pozdrawiam
Matka bez lukru
 --------
Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli post Ci się podobał to zachęcam do komentowania tutaj albo na moim profilu na FB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz